top of page

SPREY SOĞUTMA

Sprey Soğutma, tüy yumuşutmada yüksek sıcaklık kullanıldığında, donmuş ürün yaparken ya da tüy yumuşatmada düşük sıcaklık kullanıldığında, taze ürün yaparken kullanılabilir, Bu soğutma yöntemi, ürün yüzeyinden esen soğuk havayla ve aralıklarla uygulanan sis halindeki soğuk su ile yapılır. Bu sistem derinin kurumasını önleyerek soğutma işlemini hızlandırır. Bu teknikle, tüy yumuşatmada yüksek sıcaklık kullanıldığında deride oluşabilen renk değişikliği, engellenir.

 

Sprey soğutmada, soğutma tünelinde, ürünlerin üzerinden aşağı doğru hava üfleyecek şekilde yerleştirilmiş soğutucular ve havai konveyör üzerine yerleştirilmiş su spreyleri bulunmaktadır. Dikkatlice dengelenmiş ve kontrol edilen sprey su - soğuk hava kombinasyonu ile ürünler işlenmeleri ve do hızlıca ve kararlı bir şekilde soğutulur. 

 

Bir ve iki bacak askı seçenekleri Meyn sprey soğutma sistemlerinde kullanılabilir. Hava soğutma hattında olduğu gibi, sprey soğutma hattı da soğutma öncesi ve sonrasında piliçlerin tartım seçeneğini sağlar. Otomatik hatlar için, çift bacak seçeneği önerilmektedir, çünkü bu şekilde tasnif ve parçalama hatlarına otomatik transferler konulabilir ve piliçler parçalama hattına daha düzgün deforme olmadan girerler. Normalde, sprey soğutma tünelleri çapraz bulaşmayı önlemek için bir kat olarak tasarlanIrlar. Iki kat da mümkündür, ancak alt kattaki hatlar, üst kattaki piliçlerden damlayan suların gelmeyeceği gibi iki hattın arasına yerleştirilmelidir.

bottom of page